Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi

Fikir ve Sanat Akademisi Sakarya ilinin Serdivan ilçesinde bilimsel, felsefî ve sanatsal çalışmaları desteklemek amacıyla kurulan bir kurumdur.

Senenin belirli dönemlerinde çeşitli sergilere de ev sahipliği yapan Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi profesyonel ve seçkin çalışmaları da sanatseverlerin beğenisine sunmaktadır.

Akademimiz yaklaşık 11000 ciltlik kitaplığıyla hafta sonları da dahil olmak üzere her gün ve 24 saat araştırmacılar için açıktır.

Anadolu’nun en geniş kapsamlı felsefe, sanat ve sosyal bilimler kütüphanesine sahip olan akademimiz birbirinden farklı alanlarda çalışmalarını yürüten araştırmacılar için geniş bir literatür imkânı sunmaktadır.

11.000+ Cilt Kitaplık

Akademimiz 11000 adedin üzerinde kitaplığıyla hafta sonları da dahil olmak üzere her gün ve 24 saat araştırmacılar için açıktır.

Seminer Programları

Seminer programları ile ders almak isteyen öğrencilerimize iki grup halinde dersler düzenliyoruz.

Çocuk Akademisi

Serdivan Çocuk Akademisi 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren, temelde kulüp faaliyetleri üzerinden işleyen bir yapıdır. 

Öğretim Görevlileri

Alanında derinleşmiş değerlerimiz, tutkulu ve özverili yaklaşımları ile öğrencilere sanat dünyasının derinliklerini keşfetme fırsatı sunuyor.

DERS GRUPLARI

Sosyal Kültürel Çalışmalar Grubu

Sosyal Kültürel Çalışmalar grubu öğrencileri sosyal bilimler alanına ilgi duyan, fakat formasyonlarını başka alanlarda tamamlayan öğrencilerden oluşmaktadır. Bu gruptaki öğrencilerin devamlılık oranı ve dönem içi çalışmalarına gösterdikleri özen kendilerini Akademik Kültürel Çalışmalar grubuna taşıyabilmektedir.

Akademik Kültürel Çalışmalar Grubu

Akademik Kültürel Çalışmalar grubu öğrencileri ise sosyal bilimlerin herhangi bir dalından mezun ve/veya bu alanda yüksek lisans / doktora seviyesinde eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır.

Her iki gruptaki öğrenciler dönemlik derslerinin ardından kendi seçtikleri ve sosyal bilimler alanına dair olan bir konu üzerine bireysel çalışma yapmakta ve bu çalışmalarını tebliğ olarak sunmaktadırlar. Sunumlar Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde herkese açık kongrelerde yapılmaktadır.

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde ayrıca Hüsn-i Hat Sanatı, Şiir ve Poetika, Fotoğraf Sanatına Giriş, Temel Tasarım Eğitimi gibi farklı alanlarda dersler de verilmektedir.